כמה גורמים שיכולים להשפיע על חיי המצבר ברכב שלכם

בניגוד למה שרבים חושבים, חיי המצבר לא מושפעים רק מהרגלי הנסיעה שלנו, אלא מהרבה יותר מכך. ישנם כמה גורמים מרכזיים אשר יכולים להשפיע על חיי המצבר שלכם, ולמרות שבדרך כלל אורך החיים של המצבר הממוצע הוא בין 3 לבין 5 שנים, הם יכולים להקטין את אורך חייו בצורה משמעותית כך שתצטרכו להזמין מצבר עד הבית בתדירות גבוהה.

מהם הגורמים הללו? קראו את המאמר הבא ותמצאו את התשובה.

חום

חום מקל על התגובה הכימית שהמצברים משתמשים בה לייצור חשמל, אך הוא גם מגביר את קצב התיישנות המצבר. במזג אוויר צפוני קריר יותר, המצבר יכול להחזיק מעמד חמש שנים או יותר, אך באזורים חמים בדרום ובפרט בקיץ הישראל, אורך חייו הממוצע יכול לעמוד על כ 3 שנים. אמנם ברכבים החדשים יותר, יצרני הרכב לעיתים מנסים להרכיב את הסוללה באזור מבודד, להתקין מגן חום מעל המצבר, או להעביר את המצבר אל מחוץ לתא המנוע, לרוב מתחת למושב האחורי או לרצפת תא המטען, אך עדיין אין הרבה רכבים כאלו, במיוחד לא בארץ, וחשוב לקחת את זה בחשבון.

מצבר לא יציב

עוד דבר שיכול להשפיע על אורך החיים של המצבר הוא היציבות שלו. כאשר המצבר לא נמצא יציב במקום והוא רוטט כל הזמן, הבלאי שלו עולה. לכן, חשוב מאוד לוודא תמיד כי המצבר מחובר למקומות בצורה מאובטחת, במיוחד אחרי שאתם מבצעים החלפת מצבר. לכן גם עדיף להזמין שירות מצבר עד הבית ולא לבצע את ההחלפה של המצבר בעצמכם, כך שתהיו בטוחים כי ההחלפה מבוצעת בצורה נכונה והמצבר החדש מותקן במקומו באופן מאובטח ויציב.

גורמים נוספים

מלבד הגורמים שצוינו מעלה, ישנם גורמים נוספים שיכולים להשפיע על חייו של המצבר ברכב שלכם כמו:

  • מערכת טעינה לא תקינה אשר לא מספקת למצבר אפשרות לטעון את עצמו בזמן נסיעה באופן יציב וחלק.
  • תת טעינה או טעינת יתר מתמשכת.
  • נסיעות קצרות מידי ברכב באופן קבוע, מה שלא מאפשר לו להיטען בצורה מספקת.
  • רכב שעומד ללא הנעה במשך תקופה ארוכה, מה שמוביל לפריקה עצמית של המצבר.